Barwa żarówek lamp – jaką wybrać do czytania?

0
12456

Czytanie książek wymaga odpowiedniego oświetlenia, warto więc zapoznać się bliżej z różnymi propozycjami producentów lamp.

Czytanie książek wymaga odpowiedniego oświetlenia, warto więc zapoznać się bliżej z różnymi propozycjami producentów lamp. Nie zapominajmy jednak o tym, że odpowiednia lampa to połowa sukcesu – druga połowa to właściwa żarówka. Jak ją dobrać?

Nasz wzrok męczy się najbardziej wtedy, gdy światło jest zbyt słabe albo zbyt mocne. Pierwszy problem jest częściej spotykany, na przykład wtedy gdy chcemy czytać książkę w pomieszczeniu, w którym znajduje się tylko górne, sufitowe oświetlenie. Jeśli światło świeci z góry, na książce mogą pojawiać się też cienie, dlatego czytanie jest utrudnione. Warto więc zainwestować w lampę, która będzie przeznaczona do czytania.

Dobra lampa do czytania, czyli jaka?

Do czytania najlepiej nadają się lampy podłogowe – jak wybrać lampę tego rodzaju? Przede wszystkim powinniśmy wybrać model, który daje kierunkowe światło – wtedy będziemy mogli skierować je na książkę. Regulowany klosz takiej lampy pozwoli nam na oświetlenie jej tak, aby była łatwa w czytaniu.

Także możemy zdecydować się na lampy z abażurem, które dają światło skierowane w dół. Pamiętajmy jednak o tym, że wtedy moc światła będzie musiała być nieco wyższa.

Fot. Lampy podłogowe (http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/13-lampy-podlogowe)

Żarówka i jej barwa

Gdy mamy już odpowiednią lampę, w takim przypadku musimy dobrać do niej odpowiednią żarówkę. Najczęściej lampy podłogowe wyposażane są w tak zwany „duży” gwint, czyli E27. Możemy zdecydować się na tradycyjne żarówki żarowe, świetlówki albo żarówki LED.

Te ostatnie cieszą się największym zainteresowaniem – możemy kupić je w różnych barwach światła, są energooszczędne i bardzo żywotne, ponieważ raz zamontowana żarówka LED będzie mogła służyć nam na lata. Do czytania najlepiej sprawdzają się żarówki o mocy od 40 W (ok. 470 lumenów) do 80 W (ok. 1140 lumenów).

Rekomenduje się, aby barwa żarówki była chłodna (zimna) albo neutralna. Wynika to z faktu, że oświetlenie chłodne motywuje do pracy, a także dobrze oddaje kolory. Żarówki o ciepłej barwie powodują zażółcenie otoczenia i rekomendowane są do pomieszczeń, w których wypoczywamy. Barwy chłodna i także neutralna najbardziej przypominają światło dzienne.

Zwykle na opakowaniu żarówki znajdziemy informację o tym, w jakiej jest ona barwie. Możemy również spojrzeć na określenie barwy światłą w Kelwinach (K).

Oznaczenia barw światła żarówek:

  • światło ciepłe – poniżej 3300 K
  • światło neutralne – do 5300 K
  • światło zimne – powyżej 5300 K

Podsumowując, jeżeli kupujemy lampę do czytania, warto postawić na żarówki w barwie chłodnej albo neutralnej. Dobrze wyglądają one z lampami z regulowanymi reflektorami, a także możemy uzupełnić nimi lampy podłogowe drewniane z abażurem i inne modele.

[Głosów:27    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here