Armatura łazienkowa – czym kierować się podczas zakupu?

0
3337

Urządzając łazienkę musimy zwracać uwagę na każdy szczegół. W dzisiejszych czasach bardziej zwraca się uwagę na detale, niż na większe elementy. Rynek budowlany oferuje tak wiele rozwiązań, że ciężko jest nam się zdecydować na konkretne. Istotną rolę odgrywa armatura łazienkowa. Jaką więc najlepiej wybrać?

Szeroki wybór armatury łazienkowej

Wydawać by się mogło, że większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd i funkcjonalność baterii łazienkowych, lecz wręcz przeciwnie – coraz więcej baterii zaskakuje nas swoimi funkcjami i wyglądem.

Wybór baterii łazienkowych wiąże się nie tylko z kwestiami wizualnualnymi, ale także ze sposobem jej montażu, który musi być odpowiednio dobrany. Istnieją baterie umywalkowe, wannowe, wannowo-prysznicowe oraz prysznicowe.

Mogą być montowane naściennie, na brzegu umywalki lub wanny, wolnostojące. Armatura może być jednouchwytowa lub z dwoma pokrętłami, wyglądem może przypominać armaturę sprzed 50 lat lub być bardzo nowoczesna. Decyzji do podjęcia jest więc bardzo dużo.

Jak zadbać o portfel i ekologię?

Oszczędność i dbałość o środowisko są teraz bardzo modne i słusznie. Dotyczy to również baterii łazienkowych. Oto kilka porad jak skutecznie zadbać o jedno i drugie:

  • Wybierajmy armaturę jednouchwytową, dzięki której szybko ustawimy odpowiednią dla nas temperaturę wody. Nie musimy więc osobno odkręcać ciepłej wody i regulować jej za pomocą zimnej – w takim przypadku zużywamy jej znacznie więcej. Tego typu baterię kupimy już od 70 złotych, ich cena może sięgnąć nawet kilkuset złotych w zależności od producenta.
  • Dużym powodzeniem cieszą się baterie z termostatem. Ich praca polega na jednorazowym ustawieniu optymalnej dla naszej rodziny temperatury wody – za każdym razem będzie ona miała taką samą temperaturę. Wspomniana bateria to wydatek rzędu 300 złotych.
  • Dodatkowo możemy zastosować perlator lub aerator – są to rodzaje sitek na wylewce, odpowiadają za napowietrzenie strumienia, co wywołuje zwiększenie się ciśnienia wody. Dzięki tak małej zmianie zużywamy jej od 15 do 60 procent mniej. Większość produkowanych obecnie kranów posiada wbudowane perlatory, w przypadku starszych modeli możemy je bez problemu dokupić – kosztują około 15 złotych.
  • Coraz większą popularnością cieszą się także baterie elektroniczne, które są wyposażone w czujnik automatycznie uruchamiający wodę kiedy tylko wsuniemy dłonie pod kran.

Jak zbudowana jest bateria łazienkowa?

Armatura łazienkowa składa się z korpusu oraz wylewki. Są one zazwyczaj odlewane z mosiądzu, przez co odznaczają się trwałością. Tutaj liczy się jednak jakoś stopu – informacja ta nie jest zazwyczaj podawana przez producenta, dlatego warto porównać wagę wybranych produktów. Ten, który będzie cięższy charakteryzować się powinien lepszą jakością. Dobra bateria łazienkowa powinna mieć grube ścianki, dzięki czemu jest mniej podatna na zniszczenia i solidniejsza.

Istotny jest także materiał, z którego wykonane są głowice odpowiadające za regulację przepływu wody. Powinniśmy decydować się na głowice ceramiczne, ponieważ są najtrwalsze. Zazwyczaj obejmuje je 5-letnia gwarancja. Uważajmy na niskiej jakości plastikowe głowice, które mogą ulec awarii po krótkim okresie użytkowania.

Jak wybrać styl armatury łazienkowej?

Wybór jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Korzystamy z niej codziennie, więc musimy kupić taką, która będzie naprawdę się nam podobać. Do wyboru mamy masę linii stylistycznych. Dobrze jest wziąć też pod uwagę ogólny wygląd i charakter naszej łazienki. Jeśli jest ona nowoczesna to nie wybierajmy baterii w stylu retro, z kolei jeśli nasza łazienka wykończona jest w starym stylu nie kupujmy kosmicznej armatury.

Przede wszystkim musi się najbardziej liczyć wygoda jej użytkowania. Kształt poszczególnych elementów powinien być przyjemny w dotyku, zapewniać bezproblemowe odkręcanie oraz zakręcanie wody nawet, gdy mamy mokre lub śliskie dłonie.

Popularna deszczownica – czy na pewno jest godna uwagi?

Wielu klientów decyduje się na kabinę prysznicową z deszczownicą. Owszem, jest to dobre rozwiązanie dla osób, które codziennie myją głowę lub starszych, dla których jest to o wiele wygodniejsze. Często jednak zamiast ułatwić i umilić kąpiel staje się przeszkodą i komplikuje nam tak prostą czynność, jak wzięcie prysznica – musimy nieźle się nagimnastykować i nadenerwować by uniknąć zmoczenia włosów.

Jeśli już zdecydujemy się na deszczownicę kupmy taką, która posiada dodatkową wylewkę lub ręczny natrysk, co ułatwi nam nalanie wody do wiaderka poprzez wylewkę umieszczoną przy kranie. Dodatkowa rączka pozwoli na szybkie spłukanie stóp lub umycie dziecka pod prysznicem.

Cena deszczownic jest bardzo różnorodna, w zależności od modelu, wyglądu i dodatkowych funkcji. Najtańsza kosztuje w okolicach 150 złotych, są także produkty, za które zapłacimy nawet 2000 złotych.

Wybór armatury łazienkowej jest szeroki, nie powinien jednak stanowić dla nas problemu. Ważne, aby kierować się wygoda i funkcjonalnością.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here